Симптоматика подагри и характерні ознаки хвороби

октября 5, 2012

Подагра — це хвороба, при якій відбувається накопичення в організмі надлишку солей сечової кислоти (уратів). Проявляється це захворювання в тому, що час від часу у пацієнта виникають гострі напади подагричного артриту.

Крім того, поблизу суглобів утворюються особливі вузлики — тофуси.

У кого найчастіше виникає хвороба?

Подагра — переважно чоловіча хвороба: у представників сильної статі вона зустрічається набагато частіше, ніж у жінок. В середньому на одну хвору подагрою жінку припадає від 3 до 7 чоловіків, страждаючих цією недугою.

Хворіють переважно люди зрілого та старшого віку: найчастіше подагра маніфестує у чоловіків у віці після 40-45 років, а у жінок — після 55-60 років. Це пов’язано з тим, що жіночі статеві гормони (естроген) роблять позитивний вплив на обмін сечової кислоти в організмі. Коли ж при клімаксі вміст естрогену різко зменшується, то і ймовірність захворіти на подагру стає значно вище.

Крім того, прийнято вважати, що до подагричного артриту існує спадкова схильність: якщо у когось з ваших родичів була подагра, то шанси на те, що вона виникне у вас (особливо, якщо ви — чоловік) значно вище, і ви перебуваєте в групі ризику по розвитку цього захворювання.

Крім цього, такі фактори, як підвищена маса тіла, а також зловживання алкоголем, теж підвищують ризик розвитку цього захворювання.

Взагалі ж у світі, згідно статистиці, подагричним артритом страждає 2-3% населення (дані по США), але серед чоловіків після 40-50 років цей показник зростає до 5-6%. У Росії ж захворюваність на подагру становить порядку 0,1-0,2%.

Чому вона виникає

Оскільки подагричний артрит — це хвороба обміну речовин, то виникає вона у тих людей, у яких або підвищене надходження в організм речовин, що містять пурини, або ж існують проблеми з їх виведенням внаслідок якихось хвороб.

У яких продуктах багато пуринів? Це, насамперед м’ясо і субпродукти (недарма подагру ще називаються «хворобою м’ясоїдів»), а також бобові культури, чай, какао, деякі види риби, а також алкоголь, в тому числі пиво і червоне вино.

У людей, в раціоні яких багато таких продуктів, ризик отримати подагричний артрит досить високий.

А коли виведення пуринів з організму може ускладнюватись? Найчастіше — через супутні хвороб нирок, внаслідок яких ниркова фільтрація зменшена, а значить — в організмі залишається більше солей сечової кислоти, ніж це необхідно, і вона починає відкладатися в різних тканинах — як в області суглобів, так і в самих ниркових канальцях.

Крім того, додатковим фактором ризику розвитку хвороби є артеріальна гіпертонія, а також прийом деяких серйозних ліків при важких захворюваннях.

Симптоми

Основна і головна ознака подагри — це гострий напад подагричного артриту, який також називають нападом подагри. Часто такий напад спостерігається після рясної м’ясної трапези з алкоголем. Раптово, частіше ввечері або вночі, з’являються гострі болі в одному з суглобів.

Найчастіше при подагричному нападі чомусь уражається великий палець ноги, але це може бути й інший суглоб — наприклад колінний або ліктьовий. Суглоб починає сильно боліти — так що до ураженої області навіть може бути боляче доторкнутися (недарма «подагра» дослівно перекладається з давньогрецької як «капкан для ноги»). Суглоб опухає, шкіра навколо нього через набряк набуває багряно-червоний відтінок, а температура шкіри в цій області підвищується.

Такий стан (напад), якщо його не лікувати, може тривати до декількох днів і довше. Але зазвичай хворий і його родичі досить швидко звертаються до лікарів, які за допомогою лікарських засобів більш-менш успішно знімають напад.

Чим важче перебіг подагри, тим частіше можуть виникати такі напади. І навпаки, якщо дотримані всі умови для того, щоб сечова кислота і її продукти не накопичувалися в організмі, то нападів хвороби і зовсім можна уникнути.

Тофуси при подагрі

Якщо напад подагри із запаленням суглобів і болями в них можна вважати гострими проявами цієї хвороби,

то тофуси — це ознака хронічного захворювання. Оскільки при подагрі в організмі накопичується надмірна кількість солей сечової кислоти, то зрозуміло, що ці солі повинні десь відкладатися. Вони і від

кладаються — в області різних суглобів (в якийсь момент викликаючи подагричний напад), в шкірі в області ліктів, п’ят, а також в районі хрящів вушних раковин.

Накопичуючись в цих місцях, кристалики солей з часом перетворюються на невеликі вузлики білого кольору, які можна прощупати в області дрібних суглобів на руках і ногах. Ці вузлики і називаються тофусами.
Особлива шкода організму тофусами безпосередньо не наноситься. Вони лише сигналізують самій людині, а також його лікарю про те, що в організмі існує надлишок солей сечової кислоти — відповідно, на це потрібно звернути увагу і вжити необхідних заходів. Але про це ми поговоримо в темі про лікування та профілактику подагри.

 

Лікування

Лікування цієї хвороби можна умовно розділити на два завдання:

  • перериваннягострого нападу;
  • нормалізаціяобміну речовинворганізмі, тобтолікування та профілактикахворобипоза нападів.

Лікування гострого нападу подагри (гострого подагричного артриту)

Оскільки найчастіше першим проявом подагри, на жаль, зазвичай стає розгорнутий подагричний напад, то його лікування зазвичай проводять в умовах стаціонару — в ревматологічному відділенні лікарні.

Це потрібно не стільки для того, щоб вилікувати цей напад, скільки для того, щоб провести повноцінне обстеження і поставити правильний діагноз. Адже гострий артрит суглоба може бути при самих різних хворобах — інфекційному або реактивному артриті, а також при інших недугах.

Після того, як діагноз поставлений, в повторних госпіталізаціях зазвичай не буває необхідності.

Отже, які ліки використовують лікарі для того, щоб зняти подагричний напад?

1. Нестероїдні протизапальні засоби

НПЗЗ, у тому числі всім відомі диклофенак, ібупрофен, напроксен та інші засоби. Ці ліки добре вміють як знімати біль, так і ефективно зменшувати запалення у хворому суглобі. Їх призначають в певних дозах за схемою, і протизапальні засоби — важливий компонент комплексного лікування подагричного нападу.

Зверніть увагу: нестероїдні протизапальні засоби не лікують це захворювання по-справжньому: вони потрібні для того, щоб знизити вираженість його симптомів — болю та запалення в суглобах. Не намагайтеся лікувати хворобу самостійно за допомогою НПЗЗ, зверніться до лікаря!

2. Колхіцин

Колхіцин — це ліки, які здатні зменшувати запалення при гострому подагричний нападі і відновлювати функцію хворого суглоба. Цей препарат призначається за спеціальною схемою і приймається кожні кілька годин протягом 1-1,5 доби — до тих пір, поки гострота нападу не піде на спад або коли стане зрозуміло, що потрібно використовувати інші ліки.

3. Гормональні засоби

У тих випадках, коли колхіцин не зчинив лікувального ефекту (так іноді буває), лікар призначає гормональні ліки, що пригнічують запалення — глюкокортикоїди. До цієї групи засобів відносяться такі ліки, як метилпреднізолон і бетаметазон. Зазвичай вони вводяться місцево у вигляді ін’єкцій в область суглоба.

Використовуючи ті чи інші засоби, лікарям вдається перемогти подагричний напад вже протягом півтори — двох діб від його початку. Але, як ви розумієте, лікування гострого нападу — це тільки частина терапії.

Лікування хвороби поза нападів

Оскільки ця форма артриту є хворобою обміну речовин і виникає внаслідок збільшення в організмі кількості уратів, то й лікування її буде направлено на те, щоб зменшити вміст цих речовин в організмі. Для цього в період між нападами лікар призначає пацієнтові ліки, які зменшують утворення в організмі солей сечової кислоти (наприклад, алопуринол), а також препарати, які посилюють виведення цих речовин з організму.

Дієта при подагрі

Насправді, складно назвати якусь іншу хворобу, в лікуванні якої настільки важливе правильне харчування. Навіть якщо ви після першого нападу артриту отримали цей невтішний діагноз, то, дотримуючись правильної дієти і приймаючи ліки, через якийсь час ви зможете відмовитися від ліків тільки за рахунок того, що будете дотримуватися правил лікувального харчування. А це, на жаль, не так просто, враховуючи те, які продукти не можна їсти при цьому захворюванні.

Так, на протиподагричній дієті необхідно виключити зі свого раціону червоне м’ясо і продукти з нього, м’ясні субпродукти (нирки, печінка, серце), жирні сорти риби, бобові культури, гострі і солоні сорти сирів, а також алкогольні напої (це стосується коньяку, пива , шампанських та солодких десертних вин). Дізнатися більше про те, що можна, а чого не можна їсти при цій хворобі, ви можете прочитати в статті «Лікувальна дієта при подагрі».

Незважаючи на те, що подагра супроводжується хворобливими нападами артриту, пам’ятайте про те, що це захворювання при своєчасному зверненні до лікаря успішно лікується, причому не тільки медикаментозними, але і народними засобами. Тому, якщо ви виявили у себе перераховані в цій статті симптоми, не терпіть біль, зверніться до лікаря, і вже дуже скоро до ваших суглобів знову повернеться рухливість і здоров’я!