Що таке остеохондроз і які способи його виявлення та лікування

мая 5, 2012

Остеохондроз – це дегенеративно-дистрофічні ураження тканин хребта, що характеризується ураженням міжхребцевих дисків, прилеглих суглобових поверхонь і тіл хребців, зв’язкового апарату хребта.

Найчастіше патологічні процеси при остеохондрозі на початку зачіпають кістки і зв’язки. Про те, що захворювання вже почалося ми дізнаємося зазвичай тоді, коли з’являються ускладнення — біль, порушення чутливості, м’язові атрофії, порушення роботи внутрішніх органів.

Хто хворіє на остеохондроз і етапи розвитку

 

У наш час остеохондрозом страждають від 40 до 90% населення земної кулі. Найчастіше хвороба вражає людей старше 30 років. Однак перші симптоми остеохондрозу можуть проявлятися в підлітковому віці.

Виділяють такі етапи розвитку остеохондрозу:

 • Перший етап розвитку остеохондрозу

Починається дегідратація пульпозного ядра. Це призводить до зниження висоти стояння диску. З’являються тріщини в фіброзному кільці, але патологічний процес не виходить за межі міжхребцевого диска.

 • Другий етап розвитку остеохондрозу

У результаті зниження висоти стояння диску, точки прикріплення м’язів і зв’язок, що належать двом сусіднім хребцям, зближуються. Тому м’язи і зв’язки провисають. Це може призводити до надмірної рухливості двох хребців відносно один одного, тобто формується нестабільність хребтово-рухового сегменту. На цьому етапі характерно зісковзування або зміщення хребців відносно один одного з формуванням спондилолістезу.

 • Третій етап розвитку остеохондрозу

У цей період відбуваються найбільш виражені морфологічні зміни, які стосуються насамперед самих міжхребцевих дисків: формуються пролапс і протрузії дисків. Страждає і суглобовий апарат хребтово-рухового сегмента. У міжхребцевих суглобах і унко-вертебральних зчленуваннях виникають підвивихи, формуються артрози.

 • Четвертий етап розвитку остеохондрозу

На цьому етапі в уражених сегментах хребта відбуваються пристосувальні зміни. Організм намагається подолати надмірну рухливість хребців, та мобілізувати хребет для збереження його опорної і захисної функцій. У зв’язку з цим з’являються крайові кісткові розростання на суміжних поверхнях тіл хребців, інакше кажучи, остеофіти. Остеофіт, що виріс «не там», викликає мікротравматизацію нервового корінця. На четвертому етапі зазвичай починаються процеси фіброзного анкілозу в міжхребцевих дисках і суглобах. Зрештою хребтово-руховий сегмент виявляється як би замурованим в панцир — клінічні прояви затихають.

Причини остеохондрозу

У кожній з безлічі існуючих теорій розвитку остеохондрозу називають різні причини, відповідальні за виникнення захворювання, наприклад, механічна травма, спадкова схильність або порушення обміну речовин. Особлива проблема у визначенні причини остеохондрозу пов’язана з тим, що це захворювання може зустрічатися як у літніх, так і у молодих людей, як у добре фізично складених, так і у менш тренованих. Поширеним є переконання, що причиною остеохондрозу є відкладення солей у хребті: нібито на рентгенівських знімках солі можна побачити у вигляді «наростів» або «гачків» на хребцях. Якщо при русі виникає похрускування і скрип в суглобах, як ніби між ними насипали пісок — для багатьох пацієнтів єдиною причиною для такого стану є горезвісне «відкладення солей». Подібні помилки зовсім не нешкідливі: правильне уявлення про шляхи лікування недуги може бути визначено, ґрунтуючись на аналізі його причин.

Термін «остеохондроз» походить від грецького коріння osteon — «кістка» і chondr — «хрящ». Закінчення «оз» означає, що захворювання кістки і хряща не пов’язане із запальними процесами, носить дегенеративно-дистрофічний характер, тобто в основі захворювання лежить порушення живлення тканин і, як наслідок, переродження її структури. Як всі живі тканини, кісткова тканина хребців і хрящова тканина міжхребцевих дисків постійно перебудовуються і самооновлюються. Під дією регулярних фізичних навантажень вони здобувають міцність і пружність, а при відсутності навантажень міцність тканин знижується.

Пов’язано це також з особливостями харчування і кровопостачання кісткової і хрящової тканин. Диски дорослих людей не мають власних судин, вони з сусідніх тканин отримують поживні речовини і кисень. Тому для повноцінного харчування дисків необхідна активізація кровообігу в оточуючих диски тканинах. А це може бути досягнуто тільки за рахунок інтенсивної м’язової роботи.

За складом міжхребцевий диск можна поділити на дві частини: драглисте ядро, що додає диску пружність і розташоване в центрі, і міцне волокнисте кільце. Через погіршення живлення міжхребцевих дисків складна структура біополімерних сполук, складова драглистого ядра, руйнується. Зменшується вміст вологи в драглистому ядрі і воно стає більш крихким. При впливі навіть незначних перевантажень драглисте ядро може розпастися на фрагменти. Це призводить до зниження його пружності в ще більшому ступені. Також відбувається зменшення міцності волокнистих кілець дисків. Всі ці фактори створюють грунт і формують причину для розвитку остеохондрозу.

Для відновлення функції хребта необхідне рубцювання пошкодженнь міжхребцевого диска, мобілізація компенсаторних можливостей хребта, а також кістково-м’язового апарату в цілому, а не розсмоктування «відкладенних солей» або усунення «шипів» на хребцях. При проведенні рентгенологічного обстеження після закінчення лікування можна побачити, що хребці не змінили свою форму. А горезвісні «шипи» не є причиною остеохондрозу, а наслідком пристосувальних процесів. Крайові розростання збільшують площу опорної поверхні тіла хребця. Завдяки збільшенню площі зменшується питомий тиск, що дозволяє компенсувати зниження міцності і пружності міжхребцевого диску.

Дегенеративно-дистрофічні зміни, що відбуваються в хребті, супроводжує звапніння (кальцифікація) пошкоджених дисків, окремих ділянок суглобових зв’язок, хрящів, капсул. Цей процес назвати відкладенням солей можна тільки умовно. Таким чином, це не причина остеохондрозу, а лише слідство і кінцева стадія вищеописаного процесу.

Зворотний розвиток структурних змін у хребті практично неможливий. Але зведення їх до мінімуму є цілком реальним завданням. Якщо не докладати ніяких зусиль, щоб підтримувати хребет у тому ж стані, який було досягнуто в результаті лікування, болі можуть поновитися.

Клінічні прояви остеохондрозу

Клінічні прояви остеохондрозу вельми різноманітні. Залежать вони від етапу розвитку остеохондрозу. Основні клінічні симптоми остеохондрозу виникають, коли патологічний процес поширюється на задній відділ фіброзного кільця і задню поздовжню зв’язку. В залежності від стадії дегенерації міжхребцевих дисків відбувається роздратування, компресія або порушення провідності корінців спинного мозку, здавлення судин або спинного мозку. Розвиваються різні неврологічні синдроми — рефлекторні та компресійні.

 

Головною причиною больового синдрому при остеохондрозі є так звана ірритація нервового корінця. При цьому відбувається порушення кровообігу, виникає набряк і надалі може розвинутися фіброз оточуючих його структур, що супроводжується підвищенням чутливості корінців до різних впливів (руху в ураженому сегменті хребта та ін.).

Судинні розлади при остеохондрозі частіше пов’язані з порушенням судинно-рухової іннервації. Також можливо і механічне здавлення судин остеофітами, наприклад в шийному відділі хребта.

Симптоми остеохондрозу

Однією з рис остеохондрозу хребта, які поглиблюють процес, є занадто велика його симптоматика. Захворювання може проявитися в абсолютно різних частинах організму. Це можуть бути болі або оніміння в кінцівках або порушення і болю у внутрішніх органах. При цьому, найчастіше людина жодним чином не пов’язує біль в області серця, порушення в роботі статевих органів, головні болі, біль і оніміння в ногах з остеохондрозом і взагалі з хребтом, займаючись «лікуванням» безпосередньо симптомів остеохондрозу за допомогою різного роду знеболюючих засобів, всіляких розрекламованих лікарських препаратів, БАДів та інших методів. Але такий шлях тільки погіршує ситуацію. Остеохондроз продовжує свій розвиток, а використовувані способи лікування в кращому випадку просто не призводять до суттєвого покращення, окрім як тимчасово полегшують біль, а в гіршому випадку можуть ще більше нашкодити організму.

Таким чином, важливим є уважний аналіз свого стану і змін, що відбуваються в ньому. Необхідно почати рух у правильному напрямку: своєчасно звернутися до лікаря, пройти необхідну діагностику і тільки після визначення правильного діагнозу починати лікування під наглядом лікаря.

До основних симптомів остеохондрозу відносяться, в першу чергу біль і дискомфорт у спині. При цьому, болі можуть носити періодичний та непостійний характер, то з’являючись, то зникаючи. Але вже перше відчуття дискомфорту або болю в хребті повинно Вас насторожити. Поява перших болів є сигналом, щоб як мінімум на це звернули увагу, постаралися згадати причину, по якій вона з’явилися. Такою причиною може бути підняття важкого предмета, різкий рух, падіння і т.д.

Ще один симптом остеохондрозу — супровід дискомфорту або болю в спині болем і онімінням кінцівок (рук або ніг). Біль найчастіше віддає в ліву кінцівку, тобто в ліву руку або ногу. Крім того, біль може проявитися в області серця, в спині, причому не тільки в районі хребта, а наприклад, і в ребрах і т.д. Особливо важливо в цьому випадку звернути увагу на характер зміни болі в залежності від дій пацієнта, порівнюючи відчуття від болю в спині з болем, припустимо, в нозі. У випадку, якщо пацієнт довго сидів і у нього з’явився біль або оніміння в ступні, дискомфорт у попереку, а після проведення невеликої розминки або прогулянки біль зник, то це буде непрямою ознакою, що визначає поперековий остеохондроз хребта. Така ж картина може бути з шиєю і рукою. Підводячи підсумки, можна сказати, що до основних симптомів остеохондрозу відносяться біль і дискомфорт у спині. У випадку, коли ці симптоми збігаються з болями в інших частинах організму, остеохондроз може бути ускладнений протрузією, грижею диска, защемленням нерва.

Додатково хочеться загострити увагу на тому факті, що вже при появі перших болів в хребті необхідно звернути особливу увагу на це нездужання. Адже остеохондроз може проявитися слабо або не виявитися взагалі досить довго. При цьому він продовжуватиме успішно розвиватися в хребті, приводячи до деградації все більшої кількості дисків. Тому, своєчасне звернення до лікаря дозволить діагностувати остеохондроз на більш ранній стадії, що полегшить його лікування.

Остеохондроз і відкладення солей

Остеофіти або крючковидні розростання хребців з’являються для того, щоб зменшити навантаження на міжхребцеві диски. При цьому поява остеофітів шкодить рухливості міжхребцевих суглобів.

Помилковою є поширена в побуті думка про те, що відкладення солей — це головна причина виникнення остеохондрозу. Тому лікувати остеохондроз дотриманням дієти без солі безглуздо.

Найчастіші скарги при остеохондрозі хребта

Найчастішими скаргами при остеохондрозі є наступні:

 • Дискомфорт в різних відділах хребта. Болі можуть змінюватись від незначних, тупих, тягнучих до сильних, часом дуже інтенсивних і нестерпних при прострілах.
 • Підвищена стомлюваність при роботі, як фізичній, так і розумовій.
 • Порушення чутливості в кінцівках і різних частинах тіла, мерзлякуватість рук або ніг.
 • Болі, що віддають в ноги.
 • Болі, що віддають в лопатку, плече, а також болі в шиї і потилиці.
 • Частим супутником остеохондрозу шийного відділу є головні болі, запаморочення. Часто спостерігається підвищена зорова стомлюваність або зниження гостроти зору.
 • При ураженні попереково-крижового відділу часті розлади з боку репродуктивної системи — різні сексуальні дисфункції. Тому у більшості чоловіків після лікування відзначається зростання сексуальної потужності. У жінок нормальне функціонування попереково-крижової зони підвищує вірогідність зачаття і сприяє комфортному перебігу вагітності.

Діагностика остеохондрозу

Для проведення діагностики остеохондрозу необхідно зібрати анамнез. Вирішальне значення при цьому має встановлення скарг хворого. Певні симптоми остеохондрозу є досить характерними. Інші ж, навпаки, повинні бути диференційовані від ознак інших захворювань. Важливим є те, що мають місце при остеохондрозі нервові, судинні, трофічні порушення, можуть за ознаками імітувати різні захворювання, такі як стенокардія, гастрит, виразкова хвороба шлунка, гострі хірургічні захворювання органів черевної порожнини. Тому, щоб уникнути помилкової діагностики і подальшого призначення неправильного лікування, кожен симптом необхідно піддати детальному аналізу.

При зборі анамнезу, що включає скарги хворого, історію поточного захворювання і життя пацієнта, лікар звертає увагу на його вік, оскільки найчастіше остеохондроз розвивається у осіб більш похилого віку та на еволюцію симптомів з моменту їх виникнення до моменту звернення пацієнта до лікаря. Для остеохондрозу характерним є повільний розвиток, при якому періоди загострення періодично змінюються періодами ремісії. Додаткові методи дослідження призначаються для уточнення діагнозу.

Рентгенологічні дослідження при остеохондрозі

Найбільш доступним методом діагностики остеохондрозу і при цьому досить інформативним є рентгенологічне дослідження. Різниться кілька видів рентгенологічного методу діагностики цього захворювання:

Оглядова рентгенографія хребта — є найбільш простим рентгенологічним методом діагностики остеохондрозу. Його суть полягає в отриманні рентгена хребетного стовпа в цілому або його окремих сегментів. Найчастіше виконується прицільна рентгенографія — грунтуючись на симптомах захворювання і скаргах хворого, визначається місце ураження хребта. На рентгенологічному знімку ураженого остеохондрозом сегмента хребта можна побачити зменшення товщини (атрофію) міжхребцевих дисків, що виявляється у вигляді зменшення простору між хребцями, поява кісткових виростів тіл хребців — остеофитов, часткове розчинення — резорбцію кісткової тканини тіла хребця, зміна форми сегмента хребта, наприклад, згладжування поперекового лордозу.

Мієлографія — більш складний і небезпечний метод діагностики. При проведенні такого обстеження в спинномозковий канал вводиться певна кількість контрастної рідини. Ризик цього методу обстеження полягає в можливості появи алергічних реакцій на контрастну речовину або в небезпеці ушкодження спинного мозку під час здійснення пункції спинномозкового каналу. Завдяки мієлографії можна визначити внутрішню структуру спинномозкового каналу. Особливо інформативним цей метод є для визначення спинальних гриж.

Комп’ютерна томографія і магнітно-ядерний резонанс є найсучаснішими, але і найдорожчими та важкодоступними методами діагностики остеохондрозу. Застосовують ці методи діагностики зазвичай при необхідності проведення диференціації між остеохондрозом і іншими захворюваннями хребта, які мають подібну симптоматику, наприклад, пухлини спинномозкового каналу.

Для комплексної оцінки стану хворого обов’язковим є проведення неврологічного обстеження хворого остеохондрозом. Завдяки неврологічній консультації можливе уточнення локалізації та ступеня рухових і чутливих порушень.

Лікування остеохондрозу

У клініках проводиться ефективне лікування всіх форм остеохондрозу. Лікування проводиться амбулаторно. В основі лікування використовується комплексна програма, спрямована на швидке усунення основного синдрому та причини, що викликає страждання. У складі комплексної терапії можуть застосовуватися такі методи:лікар встромляє голки в спину жінки

 • голкорефлексотерапія;
 • вакуумнатерапія;
 • щадніметодикимануальноїтерапії (постізометрична релаксація);
 • лазеротерапія;
 • фармакопунктура;
 • сухе витягування;
 • магнітопунктура;
 • електростимуляція і інші методи лікування.

У середньому курс лікування становить 10-15 сеансів, а усунення гострого больового синдрому від 1 до 3 сеансів.

Чим раніше розпочато лікування, тим краще буде результат!

Повне позбавлення від остеохондрозу — реально?

Це залежить від форми захворювання, тяжкості, правильності і своєчасності лікування. Повне лікування можливе лише в початкових стадіях.

Але можна запобігати загострення остеохондрозу, не відчувати роками болю. Якщо у людини був остеохондроз, але зараз він не відчуває дискомфорту, це не означає, що він пройшов безслідно. Зміни в хребті можуть бути.

Головне завдання — призупинити розвиток захворювання і зробити все можливе, щоб зникла частина патологічних змін у хребті, зникли або зменшилися симптоми (болі в спині, похолодання і оніміння рук, ніг, головні болі і т.д.).