Що потрібно знати про остеохондроз в поперековому відділі хребта?

июня 5, 2012

Поперековий відділ хребта складається з п’яти хребців, він з’єднує грудний відділ і крижі, має велику рухливість. Крім того, саме ця область щодня приймає великі навантаження незалежно від стилю життя людини. З цих причин не дивно, що остеохондроз поперекового відділу хребта є настільки поширеним захворюванням. Проявляється цей патологічний процес в неухильно прогресуючій дистрофії і деформації міжхребцевих дисків. За відсутності схеми лікування, захворювання може помітно ускладнити життя, крім того воно загрожує ускладненнями різного ступеня тяжкості.

 

Причини виникнення остеохондрозу

 

Остеохондроз поперекового відділу може виникати через надмірні навантаження. У групі ризику — люди, що мають зайву вагу і регулярно виконують фізичну роботу, пов’язану з підняттям тяжкості. Проблема посилюється тим, що багато людей ведуть малоактивний спосіб життя, мають проблеми з поставою і не вміють правильно рухатися. Щодня піднімаючи тяжкості, сидячи і ходячи з нерівною спиною, вони тільки підсилюють шкоду від надмірних навантажень на хребет.

Ще одна поширена причина розвитку цього захворювання — травми спини. Схильність до остеохондрозу є також у професійних спортсменів, що займаються в певних видах спорту. Отримати дане захворювання можна навіть при самостійному неправильному виконанні фізичних вправ.

Остеохондроз попереково-крижового відділу може розвинутися через систематичне неправильне харчування і режиму дня. Посилити схильність до цього захворювання можуть регулярні стреси, хронічний недосип, порушення обмінних процесів в організмі. На думку деяких дослідників, схильність до остеохондрозу може бути закладена на генетичному рівні. У деяких людей міжхребетні диски дійсно мають більш пористо-пухку структуру, внаслідок чого вони сильніше схильні до різних деформацій.

Кілька десятиліть тому остеохондроз вважався віковим захворюванням і діагностувався частіше в осіб похилого віку. Дійсно, з прожитими роками хребці і міжхребетні диски значно втрачають свою рухливість і еластичність, стають менш стійкими до травм і деформацій. У наш же час остеохондроз попереково-крижового відділу значно помолодшав, основний відсоток захворілих — це чоловіки і жінки у віці від 30 років, захворюванням страждають і особи до 30 років.

Не варто забувати і про те, що остеохондроз в попереково-крижовому відділі хребта часто виникає у пацієнтів, що страждають запальними захворюваннями суглобів хребта — у хворих з хворобою Бехтерева або ревматоїдним артритом подібний патологічний стан ускладнює перебіг аутоімунного захворювання.

Симптоми остеохондрозу в поперековому відділі

Поява регулярних болів в області попереку — це первинний і один з основних симптомів остеохондрозу поперекового відділу. При цьому болі можуть з’являтися спонтанно при незручному русі і мимоволі в стані спокою, або ж виключно після фізичних навантажень. Больові відчуття можуть бути локалізованими, або ж розповсюджуватися вгору по спині від попереку. Нерідко також біль віддає в сідниці і ноги.

На серйозних стадіях захворювання біль може виникати при кашлі або чханні та інших незначних сплесках фізичної активності, що не напружують поперековий відділ безпосередньо. Внаслідок больових відчуттів можливо також порушення рухливості поперекового відділу. Спина втрачає гнучкість, хворому непросто нахилитися, виконати повороти або нахили тулуба. Нерідко остеохондроз поперекового відділу має симптоми у вигляді загальної стомлюваності, дратівливості, порушень сну — хворому важко знайти в ліжку позу, відповідну для сну. Хворий відчуває занепад сил, через дискомфорт намагається знизити фізичну активність, і поступово втрачає можливість навіть забезпечувати свої власні побутові потреби.

Одне з можливих ускладнень поперекового остеохондрозу — порушення роботи сечостатевої системи. Іноді болі можуть з’являтися в області нирок, можливе порушення сечовипускання і безпричинний дискомфорт. При залученні в процес хребців крижового сегмента хребетного стовпа стан пацієнта може прогресивно погіршуватися — приєднуються не тільки симптоми люмбалгии, але і роздратування або запалення сідничного нерва, що ще більше обмежує можливість руху.

Якою має бути програма лікування?

Для успішного лікування остеохондрозу хворому доведеться кардинально поміняти багато свої побутові звички, і не забувати працювати над своїм здоров’ям щодня, без вихідних і свят все життя. В іншому випадку, навіть після успішного позбавлення від симптомів захворювання, недуга може повернутися через деякий час і тоді боротьбу доведеться почати спочатку. Втім, повторні напади остеохондрозу трапляються і при дотриманні пацієнтом режиму фізичної активності.

Головне завдання, яке виконує консервативне лікування остеохондрозу поперекового відділу — це зупинка прогресу захворювання і поступове повернення хребта в анатомічно-правильне положення.

Дистрофічні зміни міжхребцевих дисків часто можна спостерігати через проблеми з м’язами поперекового відділу. Саме м’язовий каркас забезпечує підтримку хребта, і саме здорові м’язи спини в чому забезпечують правильну поставу, таку необхідну для здорового хребта.

Поперековий остеохондроз вимагає комплексного лікування. Це і масаж, різні методи розтяжки, мануальна терапія, лікувальна фізкультура, спеціальна дієта й інші додаткові процедури та умови. На консервативне лікування зазвичай відводиться 2-3 місяці, якщо по закінченню їх позитивної динаміки не спостерігається, або ж, гірше того, остеохондроз прогресує, саме час задуматися про хірургічне втручання.

Деякі лікарі призначають операцію тільки при такому ускладненні остеохондрозу, як міжхребцева грижа. Найпоширеніший тип хірургічного втручання передбачає видалення пошкодженого диска. Дискектомія — це правильна назва цієї операції, це найпродуктивніший із сучасних відповідей на питання, як лікувати остеохондроз поперекового відділу. В даний час для оперативного лікування подібного стану все ширше використовують мікрохірургічне лікування та ендоскопічні втручання на хребетному стовпі.

Початок лікування остеохондрозу в поперековому відділі хребта

З діагнозом остеохондроз поперекового відділу хребта до лікаря частіше звертаються внаслідок регулярних болів в спині. З цієї причини починати лікування або профілактику даного захворювання слід з перегляду способу життя пацієнта. Для правильного розподілу навантаження на хребет рекомендується підбір ортопедичних постільних речей, відмова від надмірних фізичних навантажень і регулярні помірні навантаження для пацієнтів, що ведуть малорухомий спосіб життя. Тим не менше, не можна виключати такого варіанту перебігу остеохондрозу поперекового відділу хребта, при якому больовий синдром приєднується досить пізно, вже після розвитку виражених змін у хребті (грижі, протрузії дисків, спондилолістез).

Нерідко вже після першого відвідування фахівця призначається медикаментозне лікування остеохондрозу поперекового відділу, препарати, що використовуються для боротьби з цим захворюванням, знімають больові відчуття і зупиняють запальні процеси. Нерідко для цих же цілей при діагнозі остеохондроз поперекового відділу, народні засоби використовуються нарівні з продукцією фармакологічних компаній. Багато рецептів на основі трав і дарів природи можна приймати всередину або зовнішньо для зменшення болю і зняття запальних процесів. Важливо пам’ятати, що лікарська терапія тільки усуває прояви (симптоми) захворювання, але не лікує першопричину змін — якщо таке лікування не підтримується комплексними реабілітаційними заходами, то ефект його буде дуже короткочасним.

Також можна лікувати остеохондроз поперекового відділу хребта, виконуючи спеціальні вправи під керівництвом кваліфікованого фахівця. Комплекс повинен підібрати лікар, перші тренування обов’язково повинні пройти під контролем досвідченого інструктора. Якщо у пацієнта яскраво виражена проблема зайвої ваги, слід дотримуватися дієти і збільшити повсякденну фізичну активність. Комплекс цих заходів здатний привести до оптимального зниженню ваги.

Які ще способи лікування остеохондрозу можна застосовувати?

Класична медицина також пропонує різні варіанти витягнення для боротьби з остеохондрозом. Ці процедури виконуються в умовах лікувально-профілактичних закладів і часто вимагають спеціального обладнання. Непогані результати дає також масаж, головним завданням якого є зняття напруги з м’язів ураженого відділу — усунення спазму зменшує біль навіть без використання лікарських препаратів.

Досить спірний метод комплексної терапії лікування остеохондрозу спини — носіння жорсткого фіксуючого корсета. Цей аксесуар дійсно допомагає тримати спину в правильному положенні, але при цьому нерідко спостерігається атрофія м’язів. Тому оптимальний варіант — використання корсета під час нападів і носіння кілька годин на день для збереження правильного положення спини. Рекомендується підбирати такий корсет після консультації лікаря-травматолога або вертебролога — далеко не кожна конструкція корсета принесе очікуване полегшення. Під час нападів захворювання можна носити м’які вовняні пояси для природного зігрівання хворої зони. Але не забувайте, гріти поперек під час болів грілками та іншими зовнішніми джерелами тепла категорично забороняється.

ЛФК при остеохондрозі поперекового відділу застосовується практично завжди. Комплекси складаються з вправ на зміцнення м’язів спини і їх розтяжку. Продуктивність і результативність занять фізичною культурою складається з їхньої регулярності, правильності виконання вправ і бажання пацієнта домогтися поставленої мети. Займатися потрібно регулярно, але не можна перепрацьовувати. Якщо якась вправа виконувати занадто важко, або ж при його виконанні з’являється дискомфорт, необхідно припинити заняття.

У наші дні діагноз остеохондроз попереково-крижового відділу хребта іноді лікують вельми екзотичними способами. Це і незвичайні види масажу, і китайське голковколювання і ряд інших процедур, проводити які рекомендується виключно у відповідних клініках з хорошою репутацією. Деякі апаратні методи офіційної медицини також можуть допомогти при остеохондрозі — це вакуумний масаж, постановка п’явок і інші класичні методи нормалізації кровообігу. Непогані результати дає і звичайне санаторно-курортне лікування. Особливо корисні при остеохондрозі різноманітні водні процедури. Якщо пацієнт може дозволити собі відпустку, починати лікування остеохондрозу поперекового відділу рекомендується в спеціалізованому санаторії або профілакторії.