Описання причин, симптомів та лікування невралгії грудного відділу

мая 4, 2013

Однією з найбільш частих причин болю в області грудної клітини є міжреберна невралгія. Проявляється вона болем невропатичного характеру, що нагадує симптоми серцево-судинних захворювань. Фахівці вважають міжреберну невралгію однією з найпідступніших медичних «ошуканок», оскільки її ознаки аналогічні проявам патологій будь-яких органів, розташованих в черевній та грудній областях.

Найчастіше хвороба виникає у людей середнього і старшого віку, практично не зустрічаючись у дітей. Медики не схильні вважати невралгію самостійною хворобою, оскільки в більшості випадків вона розвивається на тлі сколіозу, остеохондрозу, зміщення хребців.

Природа захворювання і основні симптоми

По суті невралгія являє собою обмеження в міжреберній області нервових закінчень і їх подальше запалення або ущемлення корінців спинномозкових грудних нервів поблизу хребта.

  • Основним симптомом захворювання є локалізована між ребрами біль, яка може іррадіювати у напрямку защемленого нерва: в спину, поперек або лопатку.
  • Часто виникають м’язові спазми, спостерігається почервоніння або, навпаки, блідість шкірного покриву і втрата чутливості на уражених ділянках.
  • Больовий синдром присутній постійно і відрізняється високою інтенсивністю.

Уточнення діагнозу

Хоча міжреберну невралгію нерідко плутають із серцевими болями, відрізнити їх цілком можливо.

При невралгії спостерігається посилення болю під час глибокого дихання (вдиху або видиху), чхання, кашлю, будь-якого руху, навіть незначного фізичного навантаження. Іноді больові відчуття настільки сильні, що пацієнт не може вдихнути досить глибоко, оскільки це провокує сильний напад.

Що стосується стенокардії, то при ній подих чи зміна положення не призводять до зміни інтенсивності болю, яку до того ж можна зняти за допомогою прийому нітрогліцерину, чого не відбувається при невралгії. Біль при міжреберній невралгії посилюється також при пальпації — є можливість по ходу нерва промацати її напрямок. Больові відчуття (ниючі або приступообразні) часто супроводжуються онімінням, поколюванням.

Причини міжреберної невралгії

Обмеження нервових корінців найчастіше відбувається внаслідок остеохондрозу, але може бути викликане також хворобою Бехтерєва, спондилітом, тощо. У більшості випадків причиною болів є подразнення нервів унаслідок утиску міжреберними м’язовими волокнами.

Спазм, що приводить до приступу невралгії, може бути викликаний механічною травмою, психологічним стресом, інтенсивними непосильними фізичними навантаженнями. Запалення міжреберних м’язів і спазм виникають також внаслідок переохолодження, перенесеного інфекційного захворювання, в окремих випадках — запалення легенів. Приступ виявляється і при отруєнні, зміни в хребті, причиною яких є порушення гормонального фону у жінок в період клімаксу. До причин міжреберної невралгії відносяться і такі хвороби нервової системи, як полірадикулоневрит, розсіяний склероз і алергічні стани. Сприятливим фоном для розвитку патології є перенесений герпес, аневризма аорти, хвороби внутрішніх органів, мікротравми при тривалому фізичному напруженні, особливо при переохолодженні. Унаслідок токсичного впливу на нервову систему прийом спиртних напоїв також може стати причиною невралгії. До патології призводять цукровий діабет, дефіцит вітамінів групи В, що викликає порушення метаболізму в нервових тканинах. Недолік даних вітамінів виникає при гастриті, виразці, кольках, гепатитах. Причиною хвороби деколи стає і герпес зостер (оперізувальний лишай), який відноситься до різновидів вітряної віспи і проявляється на тлі ослабленого імунітету. Зовнішні ознаки захворювання проходять досить швидко, але біль може ще протягом довгого часу заподіювати страждання. Даний вид невралгії одержав назву постгерпестичний. Додатковим фактором ризику (особливо для жінок) є носіння тісної білизни, яке травмує нерви і порушує кровообіг.

Лікування

Лікування невралгії, як правило, проводиться поетапно.

Першочерговим завданням є зняття больового синдрому, після якого приступають до лікування хвороби, яка призвела до травмування нерва. Протягом перших трьох днів рекомендований постільний режим. Поверхня повинна бути жорсткою — можна під матрац підкласти щит. Для усунення болю прописують прийом знеболюючих, найчастіше групи НПЗЗ: вони одночасно борються з больовим синдромом і знімають запалення. При сильних болях застосовують лідокаінову блокаду. Доцільно також призначення міорелаксантів для усунення м’язового спазму і вітамінів В1, В6, В12, що відновлюють нервові структури. Можна також приймати заспокійливі засоби. Рекомендоване помірне сухе тепло.

Наступним етапом є проведення діагностики для визначення причини нападу невралгії. При наявності будь-якого загального захворювання (простудного, алергічного, інфекційного, хвороб нервової системи, стану депресії, цукрового діабету) слід перш за все вилікувати його. При вертеброгенній природі патології (тобто пов’язаної з хребтом) рекомендовано комплексне лікування. З метою відновлення коректного фізіологічного стану шийного та грудного відділів хребта призначають курс мануальної терапії, лікувального масажу, акупунктуру і виконання спеціального комплексу гімнастики. Прекрасний результат дає також фізіотерапія, лазеротерапія і голковколювання. Щоб уникнути переходу хвороби в хронічну форму, при якій напади трапляються досить часто, необхідно скоротити фізичні навантаження, відмовитися від спиртних напоїв, намагатися уникати стресових ситуацій. При недостатності консервативної терапії призначається хірургічне лікування (грижі диску або остеохондрозу, провокують напади невралгії).

Народні засоби

Народна медицина також рекомендує досить ефективні засоби для лікування даного захворювання.

  • Можна застосовувати настій безсмертника, ромашковий відвар, настоянку суміші меліси, коренів валеріани, апельсинових шкурок з додаванням меду.
  • Зняти біль можна, втираючи сік чорної редьки або хрону в болючі ділянки.
  • Добре зарекомендували себе також компреси на основі розпареного насіння льону.
  • Прекрасно бореться з болем звичайна герань. Листком цієї кімнатної рослини необхідно натирати уражені ділянки і вкутувати їх теплою вовняною хусткою. Таким же ефектом володіє і відвар барбарису.
  • Можна приймати ванни з додаванням настою шавлії і морської солі.