Детально про симптоматику та лікування коксартрозу кульшового суглобу

июля 4, 2012

Після сорока років багато хто починає помічати хворобливі відчуття в області суглобів. Найчастіше це є першою ознакою того, що у суглобах розвиваються процеси, під час яких руйнується суглобовий хрящ і змінюється структура суглобових поверхонь. Подібні дегенеративно-дистрофічні зміни в суглобах прийнято називати артрозами, а у випадку, коли уражається кульшовий суглоб, ми говоримо про розвиток у пацієнта коксартрозу.

 

Симптоми захворювання

Коксартроз кульшового суглоба однаково часто вражає і чоловіків, і жінок. Що ж до віку, в якому проявляється дане захворювання, то тут вірні зазначені вище вікові рамки — перші симптоми з’являються після сорока років. Довгий час хвороба може протікати безсимптомно. Адже ми не звертаємо уваги на легке нездужання або хворобливість, яка з’являється після інтенсивного навантаження, вважаючи це варіантами норми. Між тим, ця хворобливість якраз може говорити про те, що в опорно-руховому королівстві не все благополучно.

На першій стадії захворювання біль буде єдиним симптомом.

Коксартроз кульшового суглобу 1 ступеня характеризується тим, що болить нога на стороні враження, біль поширюється по поверхні стегна, іноді віддає в область паху. В іншому — все начебто нормально, функція суглоба не порушена, об’єм рухів збережений, та й на рентгенограмі видимих змін може і не бути: кісткова тканина ще не змінена, а хрящова тканина, як відомо, рентгеннегативна.

Часто процес залишається без лікування і переходить у другу стадію. Коксартроз кульшового суглоба: симптоми ураження другого ступеня більш виражені — біль виникає і при навантаженні, і в спокої, іррадіює в стегно і колінний суглоб. Рухова функція в суглобі порушена, пацієнт утруднюється відвести уражену ногу в сторону і зробити обертальний рух всередину.

Звичайно, починати терапію на цій стадії вже трохи запізно, але найчастіше хворі звертаються за допомогою, маючи «на руках» артроз другого ступеню.

Лікування коксартроз кульшового суглоба

Коксартроз кульшового суглоба: лікування включає в себе комплекс заходів, спрямованих на зменшення вторинного запалення і відновлення зруйнованої хрящової поверхні в суглобі.

Терапія, спрямована на зменшення запальних змін, не має відмінних рис. Призначаються протизапальні препарати (ібупрофен, вольтарен, німесулід та інші), які застосовуються пацієнтом у вигляді таблеток, або можуть вводитися внутрішньом’язово. У разі сильно вираженого запалення із залученням до процесу зв’язкового апарату суглобу можна вдатися до внутрішньосуглобового введення лікарських засобів. Як правило, з цією метою використовуються кортикостероїди.

 

Після того, як інтенсивність запального процесу пішла на спад, можна починати базисну терапію. Величезне значення надається застосуванню препаратів, що поліпшують мікроциркуляцію і сприяють відновленню нормального протікання обмінних процесів в тканинах суглобу. З цією метою використовуються трентал, пентоксифілін та інші препарати даної групи.

Особливе місце в лікуванні коксартрозу кульшового суглобу займають хондропротектори. Це порівняно нова група препаратів, які не так давно стали широко застосовуватися в лікуванні дегенеративно-дистрофічних змін у суглобах.

До таких препаратів належать структум і хондроїтин сульфат. Якщо прийом хондропротекторів був розпочатий своєчасно, вдається навіть відновити пошкоджені поверхні суглоба, а саме його хрящову тканину.

Оскільки при даній патології уражається кістково-м’язовий апарат, нам ніяк не обійтися без лікувальної фізкультури. При діагнозі коксартроз кульшового суглобу гімнастика спрямована на відновлення нормального обсягу рухів, а також на нормалізацію стану м’язів стегна, які при коксартрозі другого ступеня вже ослаблені і атрофовані. Всі вправи виконуються в щадному режимі, бажано лежачи або стоячи на здоровій нозі. Ні в якому разі вони не повинні викликати біль в ураженій нозі.

Для прикладу розглянемо деякі вправи при коксартрозі тазостегнового суглоба. Стоячи на здоровій нозі (при цьому бажано ще за щось триматися рукою) потрібно відводити ногу в сторону і розгинати її в колінному суглобі, можна здійснювати махові рухи, або кругові в ураженому суглобі. Лежачи на спині ви можете привести ноги до тулуба, випрямити їх, після чого випрямлені ноги потрібно повернути всередину.

Коли ж процес заходить занадто далеко, в суглобі відбуваються незворотні зміни. Захворювання переходить в третю стадію. Хворі вже не можуть нормально пересуватися, біль переслідує їх постійно, нога зі сторони ураження здається коротшою, і нерідко пацієнти ходять як би припадаючи на хвору ногу. Суглобова щілина різко звужена, поверхня її сильно деформована. Консервативними методами, як правило, допомогти вже неможливо. Якщо діагноз звучить як «деформуючий коксартроз кульшового суглобу» — операція в більшості випадків є єдиним виходом, залишається лише обирати методику і глибину хірургічного впливу.