Чому виникають болі в коліному суголобі і як їх лікувати

августа 17, 2012

Колінний суглоб вважається найбільш уразливим суглобом — в першу чергу, через свою складну структуру і серйозні навантаження на нього. Ортопедам і травматологам щодня доводиться стикатися з великою кількістю пацієнтів, що скаржаться на біль у коліні при розгинанні, в стані спокою або при ходьбі.

 

Причини болю в коліні, не викликаного захворюваннями

Судинні болі в колінах виникають внаслідок погіршення кровообігу колінних суглобів. Зазвичай вони починаються в підлітковому віці, в період активного росту — оскільки розвиток судин у швидкозростаючих підлітків часто не встигає за прискореним зростанням кісток. Але інтенсивність їх після 18-20 років зазвичай зменшується (а не збільшується з віком, як це буває при артрозах), не супроводжуються зменшенням рухливості колінних суглобів. Больові відчуття зазвичай симетричні.

Захворювання, які супроводжує біль у коліні

Захворювання, при яких спостерігається біль у коліні, дуже різноманітні, що пов’язано зі складністю будови і функцій області коліна. Пошкодження коліна може торкнутися будь-якої зі зв’язок, сухожиль або «мішечків», заповнених рідиною (бурсит), які оточують колінний суглоб, так само як і кістки, хрящі і зв’язки, які безпосередньо формують з’єднання.

Забій

Забій в зоні колінного суглоба характеризується обмеженим крововиливом в м’які тканини в області суглобу, набряком та локальною хворобливістю, що утрудняє рухи. Внаслідок удару в тканинах порушується мікроциркуляція. Пошкодження судин і нервових закінчень викликає різного ступеня крововиливи, набряки і болючість.

Травматичний гемартроз

Травматичний гемартроз колінного суглобу, або крововилив в порожнину суглоба, розвивається як при ударах, так і при більш важких ушкодженнях суглобу; як правило, супроводжує пошкодження менісків, зв’язок, капсули, кісткової тканини. При гемартрозі кров впливає на синовіальну оболонку, викликаючи її набухання і набряк синовіальних ворсинок, які в свою чергу починають виробляти надмірну кількість синовіальної рідини. За характером віддаленого ексудату можна судити про локалізацію і тяжкість ушкодження внутрішньосуглобових утворень. Якщо в пунктаті переважає кров, можна допустити розрив синовіальної оболонки, хрестоподібних зв’язок, ушкодження внутрішнього меніска в прикапсулярній зоні. При пошкодженні суглобового хряща і трансхондральному розриві менісків крові в суглобі зазвичай немає. Для ушкодження кісткової тканини характерна наявність в суглобі крові з краплями жиру.

Розрив зв’язок

Пошкодження зовнішньої бічної зв’язки колінного суглоба відбувається рідше, ніж внутрішньої, і виникає при надмірному відхиленні гомілки досередини. Розрив часто буває повним, може поєднуватися з відривним переломом частини головки малогомілкової кістки. Хворий скаржиться на болі в області пошкодження, що посилюється при відхиленні гомілки досередини. Рухи обмежені. Виразність симптомів залежить від ступеня пошкодження зв’язок колінного суглоба. При повному розриві виявляється розпущеність (надмірна рухливість) в суглобі.

Пошкодження зв’язки колінного суглоба

Пошкодження внутрішньої бокової зв’язки колінного суглоба відбувається частіше, проте, зазвичай її пошкодження буває неповним. Травма виникає при надмірному відхиленні гомілки назовні. Розрив бічних зв’язок нерідко поєднується з розривом внутрішнього меніску і пошкодженням капсули суглобу, що може бути діагностовано при проведенні магнітно-резонансної томографії колінного суглоба. Хворий скаржиться на болючість при промацуванні, рухах, відхиленні гомілки назовні. Виявляється гемартроз. Рухи обмежені. Повний розрив супроводжується надмірною рухливістю в суглобі.

При розриві хрестоподібних зв’язок, які розташовані всередині суглобу, часто виникає гемартроз. Тому діагностика розриву цих зв’язок в гострому періоді дуже важка, оскільки при гемартрозі буває майже неможливо досліджувати симптом «висувного ящика», характерний для пошкодження хрестоподібних зв’язок. До вивчення цього симптому слід повернутися через 3-5 днів або після пункції суглоба і видалення крові. Лікування розриву хрестоподібних зв’язок оперативне.

Пошкодження меніску

Різкий незвичайний рух в суглобі з поворотом стегна при фіксованих стопі і гомілці іноді призводить до відриву частини меніску або до роздавлювання його між кістками. Швидко виникає гемартроз; визначається важливий симптом блокади — хворий не може повністю випрямити ногу в колінному суглобі. Такий стан вимагає негайного направлення до травматолога для усунення блокади. Часто блокада суглобу самостійно проходить, гемартроз також розсмоктується через 5-7 днів і хворий, не звертаючись за допомогою, продовжує роботу. Проте це дуже серйозна ситуація, оскільки повторні обмеження меніска з часом (протягом 1 року) призводять до розвитку деформуючого артрозу і тоді вже меніскектомія (видалення меніска) виявляється неефективною.
Навіть при найменшій підозрі на розрив меніска потрібні консультація травматолога і рентгенографія суглоба. Останнє обумовлено нерідко поєднанням травми меніска з внутрішньосуглобовими переломами.

Хронічний вивих надколінка

У випадку розвитку звичного вивиху у дітей, як правило, з віком формується деформація колінного суглоба у вигляді вальгусного (Х-образного) відхилення гомілки та прогресує порушення функції кінцівки. У більшості випадків виникає зовнішній вивих надколінка, рідше — внутрішній. Пацієнтів з хронічною нестабільністю надколінка турбують болі в області передньої і внутрішньої поверхні колінного суглоба. Вони можуть скаржитися на відчуття нестійкості, розпущеності в коліні. При огляді пацієнтів спеціальними методами визначають ступінь зміщення надколінка. Уточнюють діагноз при рентгенологічному дослідженні.

Запалення сухожилля (тендиніт).

Причинами розвитку тендиніту є:

 • Значне фізичне навантаження на суглоб протягом тривалого проміжку часу;
 • Травми;
 • Інфекції, викликані бактеріями, наприклад, гонорея;
 • Наявність захворювань ревматичного характеру (подагра або артрит);
 • Алергічна реакція організму на лікарські препарати;
 • Анатомічні особливості будови тіла: різна довжина кінцівок сприяє розвитку тендиніту колінного суглоба;
 • Ослаблені сухожилля або неправильний їх розвиток;
 • Недотримання правильної постави.

Найбільш вираженими симптомами тендиніту є біль і обмеження рухливості. Больові відчуття в місці запалення та прилеглих ділянках довго не проходять. Біль може з’явитися раптово, але іноді хворобливість наростає в міру того, як посилюється запалення. Відзначається підвищена чутливість при промацуванні ураженого сухожилля.

Бурсит

Звичайні симптоми бурситу: почервоніння, припухлість, біль і чутливість над колінної чашкою, обмеження рухливості в суглобі. Якщо бурситу дозволити перейти в стан хронічного запалення, існує ймовірність виникнення спайок, від яких можна буде позбутися тільки хірургічним шляхом.

Синовіт

Синовіт — це запалення синовіальної оболонки, яка зсередини покриває суглобову порожнину. Крім травми синовіт може розвиватися при різних аутоімунних процесах, при обмінних порушеннях, на тлі існуючих хвороб (гонартроз) колінного суглоба запалення може носити вторинний характер (реактивний синовіт колінного суглоба). Як правило, запалення носить асептичний характер (тобто немає інфікування) і проявляється утворенням серозного випоту. Якщо ж приєднується інфекція, характер синовіальної рідини змінюється, в ній з’являється гній і розвивається гнійний синовіт. Симптоми з’являються поступово, протягом декількох годин або навіть діб після травми. Суглоб збільшується в об’ємі. Рідина як би розпирає внутрісуглобні структури, деформує контури коліна. Обмежується функція суглоба, однак порушення руху не завжди супроводжується больовим синдромом. Тим не менш, біль все ж характерна для даної патології, але вона не різка, а тупа, середньої інтенсивності. Шкіра над суглобом НЕ гіперемована, температура не підвищена.

Кіста Бейкера

Кіста Бейкера — м’яке щільне еластичне пухлиноподібне утворення, яке розвивається на задній поверхні колінного суглоба (в підколінній ямці). Шкіра над припухлістю нормального забарвлення, що не спаяна з підлеглими тканинами. Кіста Бейкера більше виступає при розгинанні коліні. При згинанні зменшується в розмірах або повністю зникає. Поява кісти Бейкера є наслідком яких-небудь захворювань колінного суглоба, серед яких найбільш частими є: травма суглоба, пошкодження і дегенеративні зміни менісків, пошкодження хрящів суглоба, хронічний синовіт (запалення синовіальної оболонки суглобів), остеоартроз, пателлофеморальний артроз, остеоартрит, ревматоїдний артрит. Візуально кіста Бейкера являє собою щільне еластичне округле утворення в підколінній ямці, яке може бути непомітно при зігнутому коліні і досить чітко виступає при розігнктому суглобі. При цьому в підколінній області може бути відчуття дискомфорту або тиску (а іноді — і болю), утруднення або хворобливість при рухах в коліні. При значних розмірах кісти Бейкера через здавлювання сусідніх судин і / або нервових стовбурів може бути похолодання шкіри ноги нижче коліна, відчуття оніміння, поколювання, «повзання мурашок», набряки та інші ознаки порушення кровообігу і іннервації. До можливих ускладнень кісти Бейкера відносять розвиток тромбофлебітів і тромбозів глибоких вен гомілки, розвиток або посилення вже існуючого варикозного розширення підшкірних вен, а також розрив стінки кісти, що виявляється різким сильним болем, почервонінням шкіри задньої поверхні гомілки, підвищенням місцевої температури, припухлістю.

Хвороба Гоффа

Хвороба Гоффа представляє собою пошкодження і переродження жирової тканини навколо колінного суглобу. Цей стан досить складно діагностується. Його часто плутають з пошкодженням меніска. Без грамотного лікування коліна при хворобі Гоффа «жирова подушка» припиняє виконувати свою буферну функцію — захворювання переходить у хронічну стадію, що підвищує ризик розвитку артрозу коліна, може провокувати постійні болі в колінному суглобі протягом довгих років. Найчастіше при травмі коліна відбувається пошкодження жирових часточок, їх защемлення, крововилив і набряк тканин. На місці пошкоджених клітин розростається фіброзна тканина, яка не може виконувати функцій жирової тканини. У ряді ситуацій хвороба Гоффа може розвиватися на тлі артрозу коліна або під впливом гормональних змін, наприклад, у жінок в клімактеричний період. У гострій стадії захворювання пошкодження жирового тіла може діагностуватися вже при огляді. Крім болю в коліні, слабкості чотириголового м’яза, характерною ознакою при пальпації є локалізована припухлість. А ось хронічна стадія не завжди легко визначається — може знадобитися МРТ, КТ або артроскопія при відсутності реакції на консервативне лікування.

Хвороба Осгуда — Шлаттера

Часто виникає після підвищеного фізичного навантаження або травми, при натягу зв’язки надколінка. Вражає переважно хлопчиків-підлітків у віці 13-15 років, що займаються спортом. Симптомами є біль, припухлість в області горбистості великогомілкової кістки.

Артрит

Характерні особливості — суглобний біль, скутість, обмеження рухливості суглоба, припухлість, підвищення температури в області ураження, деформація суглоба.

 

Хондропатія надколінка

Виникає як безпосередньо після травми різної інтенсивності, так і на тлі хронічної травматизації і, особливо, при латеральних зсувах надколінка. Хворі скаржаться на біль в колінної чашечки, яка посилюється при фізичній активності. Стояння на колінах дуже болісно навіть протягом нетривалого часу. Знаходження нижньої кінцівки в зігнутому положенні, наприклад, при тривалій їзді в автомобілі, також може призводити до появи болю в області надколінка. При рухах в колінному суглобі може бути чути тріск.

Хондроматоз колінного суглоба

Хрящові вузли можуть мати розміри від декількох міліметрів до декількох сантиметрів, а число їх коливається від небагатьох окремих утворень до кількох десятків. При значній кількості хрящових вузлів або при утворенні вузлів великих розмірів з’являються помірні больові відчуття, виникає хрускіт і обмеження рухливості кінцівки в ураженому суглобі, припухлість, а при утворенні «суглобової миші» — утиск.
Хвороба Кеніга — захворювання при якому ділянка хряща, що покриває кістки, поступово відшаровується і може навіть повністю відокремитися від кістки. У колінному суглобі вона вражає тільки виростки стегнової кістки або надколінник (колінну чашечку). Симптоми залежать від стадії захворювання. На початку захворювання хворий пред’являє скарги на дискомфорт в суглобі, незначний біль. З прогресуванням процесу спостерігається посилення болю в суглобі, з’являється синовіт. Може бути неповне відділення омертвілих ділянок хряща, можлива блокада суглоба (виникає внаслідок відриву шматочка хряща, призводить до порушення роботи суглобу). Далі змертвілі ділянки хряща повністю відділяються від кістки, можлива блокада суглоба, прогресування болю і синовіту. Якщо захворювання протікає вже довгий час, то кульгавість призводить до зниження амплітуди рухів в колінному суглобі і атрофії чотириголового м’яза стегна.

Інфекційні захворювання

Різновиди захворювань, в тому числі урогенітальні (такі, як хламідіоз, гонорея, уреаплазмоз та ін.) і кишкові (дизентерія, іерсинеоз, сальмонельоз), що протікають приховано, можуть призводити до реактивного артриту колінних суглобів. При цьому болі в колінних суглобах виникають найчастіше не тільки при ходьбі. Реактивний артрит колінного суглоба небезпечний тим, що крім суглоба уражається і сухожилля навколо. Крім того, до запалення колінних суглобів нерідко приєднуються запалення ряду інших суглобів і очей, а так само неприємні відчуття в області статевих органів. Хворі можуть відзначати зв’язок артриту з сечостатевою або кишковою інфекцією.

Туберкульоз кістковий

Остеомієліт кістки

Остеомієліт кістки — гнійно-некротичний процес, що розвивається в кістках і кістковому мозку, а також у м’яких тканинах, що викликається бактеріями. Спочатку захворювання людина може скаржитися на слабкість, біль у м’язах. Потім різко підвищується температура до 39-40 градусів. Біль, чітко локалізована в ураженій ділянці кістки, виникає майже відразу. Гостра, свердляча або роздираюча зсередини, що підсилюється при найменшому русі — такий біль складно з чим-небудь переплутати.

Невропатія сідничного нерва

Це хвороба, прояви якої, залежать від рівня та обсягу пошкодження нерва. Наприклад, при пошкодженні L4 (4 поперековий хребець) хворі пред’являють скарги на болі в передніх відділах стегна, по внутрішній поверхні колінного суглоба і гомілки, порушення шкірної чутливості по передній поверхні стегна і гомілки, слабкість згиначів гомілки і приведення стегна, колінний рефлекс знижується.

Значно рідше зустрічаються інші причини болю в коліні, такі як пухлини кісток і м’яких тканин.

Обстеження при болі в коліні

Захворювань колінного суглоба налічується безліч: одні пов’язані з ушкодженнями зв’язок, другі — з деформацією хрящових тканин, треті — з дистрофічними змінами самої кістки або запальними процесами.

Постановка правильного діагнозу завжди починається з опитування пацієнта і ручної пальпації. В залежності від тих чи інших ознак захворювання лікар може призначити додаткові методи обстеження.

 1. Загальний аналіз крові (можлива анемія, лейкоцитоз, збільшення ШОЕ при ревматоїдному артриті, хвороби Бехтєрєва);
 2. Біохімічний аналіз крові: збільшення сечової кислоти при подагрі;
 3. Мікробіологічне дослідження (наприклад, зішкріб з уретри на хламідії при підозрі на реактивний артрит);
 4. Рентгенівське дослідження — один з основних методів обстеження при болях в колінному суглобі. Будуть видні специфічні зміни, характерні для конкретної патології;
 5. Серологічний аналіз: ревматоїдний фактор при ревматоїдному артриті;
 6. Пункційна біопсія кістки при підозрі на кістковий туберкульоз і остеомієліт: матеріал для посіву отримують за допомогою аспірації гною з кістки або м’яких тканин або проводять біопсію кістки;
 7. Пункція суглобу: голку вводять в суглобову порожнину і забирають частину ексудату для дослідження на предмет прозорості, вмісту білка і кров’яних тілець, проводять посів на мікроорганізми.
 8. Артроскопія — проводиться як з діагностичною, так і з лікувальною метою, наприклад, при травмі меніску, хрестоподібних зв’язок та ін.
 9. Денситометрія — вимірювання щільності кісткової тканини при остеопорозі.
 10. Ультразвукове дослідження колінного суглобу при підозрі на остеоартроз, травматичні ушкодження і захворювання менісків та ін.
 11. Магнітно-резонансна томографія і комп’ютерна томографія (наприклад, при підозрі на хондроматоз).

Лікування болю в коліні

Немає єдиного універсального способу лікування всіх хвороб коліна. Яке лікування необхідно в кожному конкретному випадку — залежить від точного визначення причини болю, тому що всі перераховані вище захворювання вимагають різного підходу до свого лікування. Однак необхідно дотримуватися деяких правил при виникненні болю в коліні.

 

 • Знизити навантаження до такої міри, щоб не виникало неприємних відчуттів. При гострому болю повністю виключити навантаження і накласти фіксуючу пов’язку, для того, щоб забезпечити коліну нерухомість.
 • Носіння бандажу або пов’язки еластичним бинтом для стабілізації суглобу.
 • За рекомендацією лікаря застосування гарячих компресів для прогрівання коліна. Це виконується для поліпшення мікроциркуляції тканин. Можна використовувати розігріваючі мазі (наприклад, фіналгон). При гострогму болю в перші дві доби — холодний компрес (пластиковий пакет з льодом або ж бутлі з крижаною водою). Холодні компреси слід прикладати на 15 хвилин, а потім робити перерву на годину для того, щоб у нозі відновлювався нормальний кровообіг.
 • Застосування протизапальних препаратів (парацетамол, ібупрофен).
 • Ретельна розминка суглоба перед бігом і іншими тренуваннями з поступовим збільшенням навантаження, починаючи з мінімальних.

Якщо, незважаючи на всі вжиті заходи, біль в коліні не проходить, можливо, що травма коліна виявилася складнішою, ніж вам здалося на початку. У цьому випадку, слід обов’язково звернутися до фахівця-травматолога. До лікаря слід звернутися і в тому випадку, якщо біль виникла спонтанно, без видимих причин. Пам’ятайте, що часто саме від своєчасності розпочатого лікування залежить здоров’я і рухливість вашого коліна.

До якого лікаря звернутися з болем в коліні

Залежно від того, чи мала місце травма, це терапевт або травматолог. Може знадобиться консультація лікарів наступних спеціальностей: ортопед, остеопат, ревматолог, невролог.